Kávézás közben találtam új hobbit

Szenvedélyem a kávézás már fiatalkorom óta. Szerintem a szüleim azzal, hogy eleinte nem engedték, hogy fogyasszam, csak még inkább felkeltették a vágyam a tiltott ital iránt. Nem is csalódtam, szinte azonnal beleszerettem a kávé egyedi és semmi máshoz nem fogható ízébe és aromájába. Otthon is szeretek fogyasztani, de külön hobbim lett felfedezni új kávézókat, kipróbálni a helyi különlegességeket. Úgy érzem minden egyes kávézó egyedi atmoszférája és kávéja egymást kiegészítve különleges élményt teremtenek, ami miatt érdemes új helyeket felfedezni.

Ami miatt írom ezt a posztot a blogra az, hogy a minap egy kávézás során egy új, igazán izgalmas hobbira és tudományágra leltem rá. Elég régies, középkori stílusú dizájnja volt a bisztrónak, amiben épp egy perzsa kávét fogyasztottam egy igen érdekes könyvet olvastam, amely a régi pénzekről szólt. Szinte egyből magával ragadott ezeknek a műkincseknek a világa, annyi érdekes díszítés és ember- és állatalak volt rajtuk. Ahogy pedig később egyre inkább elmélyültem a régi pénzérmék világában, úgy tetszett egyre jobban a világuk. Minden egyes nép és kultúra a számára fontos embereket, állatokat és egyéb szimbólumaikat jelenítik és jelenítették meg pénzeiken. Legelőször szent állataikat és isteneiket verték az érméikre az emberek, később pedig az uralkodók saját magukat és hatalmi jelképeiket, címereiket ábrázoltatták. Manapság is a népek számára legfontosabb történelmi alakok, és fontos nemzeti szimbólumok kerülnek a pénzekre. Gondoljunk csak a saját bankóinkra és érméinkre, Széchenyi István, Deák Ferenc, a Lánchíd, a nőszirom és nagy kócsag mind fontos jelképeink.

Összességében rengeteget elmond egy kultúráról, mit tartott olyan fontosnak, hogy a pénzeiken is megjelenítse. A pénzverés történelme is rendkívül izgalmas és szövevényes. Maga a technika az anatóliai Lüdiából indult ki, előtte kagylókat és köveket használtak fizetőeszközként azonban ezek nem voltak sem egységes értékűek, sem értékállóak. A lüdiaiaktól átvették ezt a szokást a föníciaiak, akik nagy kereskedő hatalom voltak, így elterjesztették az egész Földközi-tengeren a pénzverést. A görögök is hamar meghonosították és tovább terjesztették. Végül a rómaiak, ahogy annyi más mindent, a pénzverést is átvették a görögöktől, és a birodalmuk pénze egységesítette a kereskedelmet és messze földekre, Indiába is eljutott.

A régi pénzek tudományában való elmélyedésben nagyon sokat segített nekem a Procopius Numizmatika. Már a weboldaluk is nagyon informatív a témában, de a szakértők még inkább képzettek. Ők Magyarország egyik legnépszerűbb régi pénzekkel kereskedő vállalata, érmeboltként és aukciósházként is működnek. Emellett a régi pénz felvásárlás budapest területén náluk az egyik legmegbízhatóbb. Az érme kora, ritkasága és nemesfém tartalma alapján becsülik meg az értékét. Ezzel szemben sok nem igazán jó szakértőkkel működő régiség boltban csak a nemesfém tartalom alapján fizetnek.

Magam sem gondoltam volna, hogy a megszokott kávés kalandjaim során egy ennyire új, nem várt szenvedélyemet fedezem fel. Arra biztatnék emiatt mindenkit, hogy járja nyitott szemmel a világot és ne féljen új területek felé nyitni, mert új lendületet hozhatnak az életünkbe. Akit pedig megfogott a régi pénzek világa, kiindulásnak teljes szívvel tudom ajánlani a Procopius Numizmatikát, illetve akkor is, ha a régi pénz felvásárlás budapest területén érdekelné őket, mert épp megválnának ilyen régiségeiktől.